Uygun Parça
Uygun Parça
SEÇİMİNİZ
Küçük Ev Aletleri
Kıyma Makineleri

Kıyma Makineleri Yedek Parçaları


Kıyma Makinesi

Eti kıymaya dönüştürmek için kullanılan bir cihazdır. Kıyma makinesi sayesinde eti çektirmeye kasaba gitmeye gerek kalmayacak. Evinizde bu işlemi çok kolay bir şekilde kendiniz yapabilecek ve zamandan tasarruf edebileceksiniz. Özellikle kurban bayramından sonra kesilen kurbanlıklar özenle hazırlanıp buzluğumuzda yerini alırken en çok ihtiyaç duyacağımız şey kıyma makinesidir. Etleri kıyma dönüştürüp dondurucunuzda kolayca muhafaza edebilecek ve dilediğiniz zaman afiyetle yiyeceksiniz. Her evde bulunmasa da özellikle çok sık et tüketen ailelerin genelde tercih ettiği bir cihazdır. Ev tipi ve endüstriyel olarak iki tipte kıyma makinesi vardır. Ev tipi olanlar çok yer kaplamayan kullanımı oldukça kolay cihazlardır. Endüstriyel olanlar kasaplarda büyük marketlerde kullanılan cihazlardır. Kıyma makinesinin asıl görevi içindeki malzemeyi öğütmektir. Çıkış yuvasına taktığınız aparatları ile makinenizde birçok sevilen gıdayı yapabilirsiniz. Örneğin sucuk. Sabah kahvaltılarının olmazsa olması sucuk için markete gitmeye gerek yok. Kendi etiniz ile makinenizde kendi sucuğunuzu yapabilirsiniz. Tek yapmanız gerek sucuk yapma aparatını makineye takmak hepsi bu kadar. Kıyma makinesi içersine giren malzemeyi öğüttüğü için ve bu işlemi yoğun bir şekilde yaptığı için yazın hazırladığınız kışlık domatesinizi veya salçanızı da kıyma makinesinden geçirip işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Mutfağımızda önemli işler başaran bir yardımcımız olan kıyma makineleri sayesinde işlerimizi kolayca bitirip kendimize ve sevdiklerimize bolca zaman ayırabileceğiz.

Kıyma Makinesi Nasıl Çalışır?

Öncelikle kıyma makinesinin fişini takıyoruz. Daha sonra doğranmış etleri yuvasından gönderiyoruz. Makinenin içinde bulunan bıçakları seri bir şekilde içine atılan gıdayı küçük parçalar haline getirir ve deliklerden dışarı çıkması için aynı zamanda iter. Et deliklerden kıyma şeklinde çıkar. Kalan et parçalarını bıçaklara doğru itmek için itme aparatını kullanmanız gerekir. Makine çalışır haldeyken elinizi kesinlikle etleri koyduğunuz delikten sokmayınız. Kıyma makinesinin dışı ya çelikten ya plastikten ya da bunların karışımından üretilir. Diğer parçaları metalden üretilir. İç haznesine helezon denir. Et bu hazne ile temas ettiği için paslanmaz çelikten olması önemlidir. Bazı kıyma makinelerinde sucuk sosis aparatı, içli köfte aparatı gibi yardımcı ek parçalar olabiliyor. Aynı işlemi aparatını takarak yapmanız mümkün. Bir kıyma makinesinin en önemli parçalarından biri aylanalarıdır yani bıçakları. Yuvarlar ortasında delikleri olan disklerdir. İnce orta ve kalın olarak farklı ebatlarda diskler vardır. Kıyma çekeceğiniz eti ne kalınlıkta çekeceğinizi ayarlamanız için. Bu parçalar paslanmaz çelik veya karbondan yapılır. Kıyma makinesi alırken bu özelliklerine dikkat etmek gerekir.

Kıyma Makinesi Fiyatları

Birçok markanın üretmiş olduğu kıyma makineleri vardır. Teknoloji ilerledikçe yeni cihazlar üretilmekte ve müşterilerine sunulmak için piyasaya çıkarılmaktadır. Makinelerin teknik özellikleri, kullanılan malzemenin kalite oranı, üretim yılı, markası ve dış tasarımı gibi bir çok etken kıyma makinesinin fiyatını etkilemektedir. Güçlü bir kıyma makinesinin harcadığı ortalama güç 800-1200 watt’ dır. Bu makinelerin motorları daha gelişmiş teknoloji ile yapıldığı için makinenin fiyatını doğrudan etkilemektedir.  Sanayi tipi kıyma makinelerinde tüm malzeme paslanmaz çelikten üretilir ve daha uzun ömürlü olması için özel olarak tasarlanır. Bu sebeple fiyatları ev tipi kıyma makinelerine göre daha pahalıdır. Kıyma makinenizi düzenli kullanmayı planlıyorsanız daha uzun ömürlü olacağı için paslanmaz çelikten üretilen kıyma makinelerini tercih etmenizi öneririz.

Kıyma Makinesi Temizliği

Kıyma makineleri temizliği çok önemlidir. Kullanıldıktan sonra içinde kalan et ve diğer kalıntılar hemen temizlenmeli bekletilmemelidir. Çiğ et koyarak kullanacağınız kıyma makinenizde temizliği düzgün yapılmazsa kalan et parçaları küf veya bakteriye sebep olacağı için bir sonraki kullanımınızda bu bakteriler çektiğiniz kıyma veya yapacağınız diğer gıdalar ile doğrudan vücudunuza girer ve sağlığınız için bir tehdit oluşturur. Bu gibi sağlık sorunları yaşamamak ve lezzetli yemekler için makineniz kullandıktan sonra içindeki gıda kurumadan temizliğini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İLETİŞİM
footer logo

Çınarköy mah, Ulucak Kemalpaşa cad. no:38 Kemalpaşa İZMİR
0850 255 17 46


Uygunparça © 2024

visa master bank