Uygun Parça
Uygun Parça
SEÇİMİNİZ
Beyaz Eşya
Çamaşır Makineleri
Motor Kömürleri

Çamaşır Makineleri Motor Kömürleri


Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Nedir?

Çamaşır makinesi motor kömürü, motorun etrafında bulunan ve zamanla ömrünü yitiren, değiştirilmesi gereken parçalar arasında yer almaktadır. Bu parçaların kullanım ömrünü doldurmasının ardından çamaşır makineniz kazanını döndürmekte zorlanacak ve bir süre sonra ise çeviremeyecektir. Bu da daha ciddi masraflara yol açacaktır.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Ne İşe Yarar?

Çamaşır makinesi motor kömürü, makinenin motor kısmında bulunan bir bileşendir. Bu kömürler, motor ile dönen parçaların temas halinde çalışarak elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmesini sağlar. Kömürlerin görevi, motorun çalışması sırasında ortaya çıkan sürtünmeyi azaltmaktır.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Fiyatları

Çamaşır makinesi motor kömürleri, çamaşır makinesinin marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Bu neden ile çamaşır makinesi motor kömürü fiyatlarına, net bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Çamaşır makinenizin motor kömürünün bittiğini, çamaşır makinenizin sıkmaya geçtiğinde motorunun tuhaf sesler çıkardığını duyuyorsanız, bu çamaşır makinenizin motor kömürünün bitmek üzere ya da bittiğine işarettir. Bir diğer yöntem ise çamaşır makinenizin arka kapağını açarak motorundan kıvılcım çıkartıp, çıkartmadığını kontrol etmek olacaktır.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Neden Biter?

Çamaşır makinesi motor kömürü neden biter sorusuna en basit şekilde cevap vermek gerekirse, çamaşır makinenizin motorunda, ortaya çıkan sürtünmeyi azaltmaya yarayan bu parçanın bir ömrü olmasıdır.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Biterse Ne Olur?

Çamaşır makinenizin motor kömürü biterse, çamaşır makinenizin motorundan tuhaf sesler gelecektir. Çamaşır makinenizin arka kapağını açtığınızda ise makinenizin motorundan kıvılcım çıktığını görecek ve motorundan tuhaf sesler çıktığını duyacaksınız. Bu etkenler çamaşır makinenizin bozulmasına sebep olacak ve size daha yüksek fiyatlarda masrafa neden olacaktır.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Nasıl Değiştirilir?

Aşınmış motor kömürlerini yenileri ile zamanında değiştirmezseniz, birkaç yıkamadan sonra motor bozulur. Yeni bir motorun takılması oldukça pahalı bir işlemdir ve kömürlerin maliyeti daha düşüktür. Aşağıdaki işlemlere başlamadan önce çamaşır makinenizin fişini söktüğünüzden emin olunuz.

Motorun bağlantılarını ayırmadan önce fotoğraf ya da not almanız, tekrar bağlantı yaparken kolaylık sağlayacaktır.

  1. Motor, makinenin tamburunun altında bulunur.
  2. Kayışını çıkarın (aynı anda kasnağı çevirin ve kendinize doğru çekin).
  3. Tüm kabloları çıkarın (uygun konektörleri çekin).
  4. Cıvataları veya vidaları (üç ila dört adet) sökünüz ve motoru dikkatlice çıkartıyoruz. Ağır motor için hazırlıklı olun.

Motoru çıkarmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekir: motoru farklı yönlerde sallarken kendinize çekin.

  • Motoru bir tarafa çevirin ve sabitleme vidalarını sökün;
  • Motorun her iki yanında bulunan kömürleri bulurun;
  • Kömürleri birer tornavidayla mevcut kolu bastırarak tek tek çıkarırın

Unutmayın, kömürün hangi yönde eğimli olduğunu belirten bir resim çekmek daha iyidir, hatalı bir konumda yaptığınız bütün işlemler boşa gidecektir.

Sonra, ayrıntıları dikkatlice inceleyin. Kömürler 1,5 santimetreden az ise, sorun kömürlerde, aksi takdirde sallanma ve gürültü sorunu başka yerdedir. Yeni kömürleri sıkıca tutturun (motor kömürleri düzgün ve sağlam olsa bile her zaman çift olarak değişir).

Tamir, motoru tekrar yerine takarak tamamlanır. Bunun için tekrar ilk talimatlara dönüyoruz ve en baştan hareket ediyoruz. Önemli olan kilitleri sıkıca sıkmak ve daha önce alınmış fotoğraf ve kayıtları kontrol etmektir.

Çamaşır Makinesi Motor Kömürü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır Makinesi Motorunda kömür var mı?

Her makinede olduğu gibi mekanik hareketli aksamın sürtünmesini azaltmak için kullanılan bu parça, çamaşır makinenizin motorunda da bulunmaktadır. Çamaşır makinesi motor kömürü, makinenizin motor kısmında bulunan bir bileşendir. Bu kömürler, motor ile dönen parçaların temas halinde çalışarak elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüşmesini sağlar. Kömürlerin görevi, motorun çalışması sırasında ortaya çıkan sürtünmeyi azaltmaktır.

Çamaşır Makinesi Motor kömürü nerede bulunur?

Çamaşır makinesi motor kömürünü, makinenizin arka kapağını açtığınızda, tambur kayışının ve tamburun dönmesini sağlayan motorda yer almaktadır. Çamaşır makinenizin motorunu sökerek detaylıca incelediğinizde etrafında 2 adet plastik aksamlı motor kömürü olduğunu göreceksiniz.

İLETİŞİM
footer logo

Çınarköy mah, Ulucak Kemalpaşa cad. no:38 Kemalpaşa İZMİR
0850 255 17 46


Uygunparça © 2024

visa master bank